• CYPHER

BTS'in Suga'sı ile Agust D Olarak Yeni Solo Mixtape'i "D-2" Üzerine

Updated: Jul 2, 2020


Geçtiğimiz dört yıl içinde milyonlara K-pop grubu BTS'in idol Suga'sı ve rap kariyerinin takipçileri için sanatçı Agust D olarak bilinen Güney Koreli yıldız Min Yoongi için çok şey değişti. 2016 yılında BTS süperstarlığa doğru yol alan ve K-pop evreni içinde şu an nam saldıkları rekor kıran projeleri yeni yeni yayınlamaya başlamış hızla yükselen bir yediliydi. Sözkonusu yıl aynı zamanda Min'in ruh sağlığı şeytanları ile yüzleştiği ve ham hip-hop beat'leri üzerinde rap cüretkarlığını bağrına bastığı, şaşırtıcı derecede ham ve dobra şarkılarından oluşan ilk solo mixtape'i Agust D'yi yayınladığı yıl oldu.Dört yıl sonra -sosyal medya üzerinden bir hafta boyunca yayınlanan kriptik teaser'lardan sonra- bu kez ikinci mixtape'i D-2'yu sürpriz bir şekilde yayınlayarak geri döndü. Dünyanın her yerinde tuhaf bir dönemden geçiliyor ve K-pop sektörü ile global sanatçılar da bir istisna değil. BTS'in şu an zafer turu niteliğindeki dünya turunun orta yerinde olması ve Şubat ayında yayınlanan Map of the Soul: 7'ın meyvelerini topluyor olması gerekiyordu. (Bu haftasonu New Jersey'deki MetLife stadyumunda sahne alacaklardı). Onun yerine Suga ve altı grup arkadaşı -belki de kariyerlerinde ilk kez bu kadar uzun bir süre boyunca- tek bir yere tıkılıp kalmış durumdalar.


TIME, D-2'nun yayınından evvel gerek "Moonlight"ın derin düşünceli sözleri gerekse RM asistli "Strange"in eleştirel gözü olsun, yeni albümünün karmaşık temaları ve ilham kaynaklarını tartışmak üzere Suga ile irtibata geçti. Burada tercüme edilen cevapları, kamunun gözündeki varlığının her daim son derece farkında olan ve kendini gereksiz detaylarla açıklamaktan ziyade işiyle anlatan bir sanatçıya bir bakış açısı sunuyor. TIME'a bahsettiği mottosu "İyi olan şey iyidir", alçakgönüllü, rahat, fakat dinlemek için zamanınızı ayırırsanız söyleyecek çok şeyi bulunan bir yıldız olan personasını sıklıkla güdüleyen bir değer sistemi.


Solo bir proje yayınlayan tek BTS üyesi Suga değil tabii: RM ve J-Hope da kendi bağımsız demeçlerini paylaştılar. Fakat (Yoongi) tek başına bir iş yaptığında bir alter ego üstlenen tek kişi. Agust D personası hakkında "Daha ham bir tarafımı gösterebiliyorum" diyor. Hedefi hakkındaysa şunları söylüyor: "Yeni bir şey yapma girişimine takılıp kalmaktan ziyade yapmak istediğim müziği yaptım". D-2'nun yayınından önce bile hayranları, projesinin sosyal medyada trend olmasını garantiledi. BTS'in hikayesi bu ve -çaktırmadan kendisi olarak- Agust D de kaçınılmaz bir şekilde bunun bir parçası.


TIME: BTS'in bir parçası olarak an itibariyle yedi yıl geçirdiniz. Son mixtape'iniz de 2016'da yayınlanmıştı. Zaman, değişim ve gelişim konuları bu mixtape'te aklınızda, özellikle de ilk şarkı "Moonlight"ta yer ediniyor. Son birkaç seneyi düşünecek olursanız sizin için ne değişti?


MIN: Hayatım aynı. Çalışma şeklimde ya da günlük rutinlerimde pek bir değişiklik olmadı. Belki müzik sektöründeki pozisyonum diyebilir miyiz? Bir müzisyenin perspektifinden bakacak olursak bir değişiklik, BTS albümleri ve diğer dış işlerimden gayet güzel sonuçlar almış olmam olabilir. Kişisel olaraksa 2016'dan beri daha da olgunlaştım.


“Daechwita” gibi şarkılar hem sözler hem müzikal form olarak pansori öykücülüğü ve Kkwaenggwari perküsyonu kullanarak Kore geleneklerine yer veriyor. Müziğinizde Kore müziğinin nüfuzunu barındırmaya devam etmek sizin için neden önemli?


“Daechwita” teması bu şarkı üzerinde ilk çalışmaya başladığımda zaten aklımda olan bir şeydi, o sebeple gerçek bir Daechwita tınısını sample'ladım. Aklımdaki ilk düşünce Kralın merasim yürüyüşünde çalan müziği sample'lamaktı. Öyle olunca da Kore öğeleri doğal olarak hem şarkının hem de klibin ana bileşenleri olmuş oldu.

Bu sene geniş bir yelpazeden sanatçılarla ortalıkta bulundunuz: Halsey'nin albümünde yer aldınız; IU ile yeni bir single yayınladınız; şimdi de MAX, NiiHWa, Kim Jongwan (NELL) ve RM gibi isimleri kendi projenizde barındırıyorsunuz. Sizin için bir ortaklığın başarılı olması neye bağlıdır?

Müziğim hakkında herkesin, özellikle de 2016'daki ilk mixtape'imi dinlemekten keyif aldığını söyleyen NELL'den Kim Jongwan'ın söyleyecek iyi bir şeyleri olduğu için müteşekkirim. İş felsefem şu: "İyi olan şey iyidir." O yüzden de her bir bireyin standartlarına çıkmak konusunda gayet iyi olduğumu düşünüyorum.


Solo rapper Agust D ve BTS üyesi rapper Suga arasında ne gibi bir fark var? İkisi arasında aynı kalan ne bulunuyor?


Fark, Agust D olarak açık bir şekilde ifade edebilecek daha çok şeyimin olması ve daha ham bir tarafımı gösterebiliyor oluşum. Benzerlikleri ise her ikisinin de hayal ve umudun şarkılarını söylüyor olması.


“Strange”de toplumun bazı yönleri hakkındaki endişelerinizi ve farklı bir görüş sahibi olmanın getirebileceği yalnızlıktan bahsediyorsunuz. Sizce sizin gibi kamuya malolmuş kişilerin toplum normlarına karşı gelmesi ve yaşayış biçimimiz hakkında tartışma gündemi oluşturması önemli midir?


Ben sadece soru işaretini koyuyorum; karar vermek her bir bireyin kendisine kalmış. Şahsi fikrim ise, insanlar üzerinde böylesine nüfuzu olan kişilerin yanlı görüşlerini sesli bir şekilde dile getirmekten kaçınmasının genelde daha iyi olduğudur.


Trap, hip-hop, rock, pop ve R&B tarzlarının tamamı bu mixtape'te, genellikle de aynı şarkılar içinde yer alıyor. Tarz karıştırma BTS'in bir imzası niteliğinde ve ilk mixtape'inizde de bulunuyordu. Global pop camiasında da normal bir şey olmaya başladı. Bir prodüktör olarak bu mixtape'inizde nasıl bir inovasyon ya da yenilik girişiminiz oldu?


Yeni bir şey yapma girişimine takılıp kalmaktan ziyade yapmak istediğim müziği yaptım. Tarz yada tarzlararası geçişler konusunda seçici değilimdir. İyi olan şey iyidir ve değerlendirmesi de dinleyiciye kalmış bir şeydir. Ben sadece yapmak istediğimi yapıyorum.


Dinleyicilerinizin bu proje, projeyi yaratma tecrübeniz yada bu baharın getirdiği beklenmedik değişimlerle başa çıkma yönteminiz hakkında bilmesini istediğiniz bir şey var mı?


İşler istenmedik bir yönde gitse de sorun olmadığını bilmek güzel bir şey. Çünkü her zaman yeniden başlayabilirsiniz. Sakinliğinizi koruyun, bir sonraki en iyi seçenek neyse onu seçin ve ilerlemeye devam edin.


Kaynak: Raisa Bruner @ TIME, 22 Mayıs 2020 tarihli makale

642 views

Recent Posts

See All

Mor Balina