• CYPHER

Grammy Preview 2020*: BTS ile Rekor Yılları, Hayallerinin Ortaklıkları Üzerine

K-pop'ın öncüleri Halsey ve Ed Sheeran ile çalışmaları hakkında da konuşarak gelecek yılın Grammy ödülleri hakkındaki umutlarını paylaşıyor.


*"Grammy Preview" serisi Rolling Stone'un muhtemel adaylar ile yaptığı röportajları içeriyor.


BTS, ilk Grammy gecelerini değerlendirerek 2020 ödülleri hakkındaki umutlarını paylaşıyor.


Grammy ödüllerinin ilk tur oylaması an itibariyle gerçekleşiyor ve 10 Ekim'e kadar da devam edecek. 2020 Grammy Preview dahilinde birkaç muhtemel adaydan geçmiş tören tecrübelerini değerlendirmelerini, geleceği düşünmelerini ve Şubat ayı geldiğinde kendilerine bir heykel kazandırabilecek albüm ve single'larını incelemelerini istedik.


BTS'in hayranlarına ayırabileceği alan resmen daralıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında yedi üyeli K-pop grubu ilk Amerikan stadyum konserini vermişti. Bu yazdan itibaren de yalnızca stadyumlarda sahne aldılar: Uzatmalı Love Yourself dünya turnesine tarihler eklenir eklenmez, dünya çapında 90.000 koltuklu mekanlarda gerçekleşen çok günlü konserlerin biletleri anında tükendi.


Bu yılki törende H.E.R.'ü En İyi R&B Albümü kazananı olarak açıkladıklarında, Grammy'lerde ödül sunan ilk K-pop grubu BTS olmuş oldu. 2020 Grammy ödüllerinde kazanabilmeyi, hiç değilse sahne alma şansına sahip olabilmeyi umuyorlar. Bir şansları da var. Son EP'leri Map of the Soul: Persona birçok ülkede liste başına oturdu ve Halsey ile yaptıkları hareketli ana single "Boy With Luv" 500 milyondan fazla stream elde etti. Grammy için "Şunu bilin ki" diyor BTS üyesi RM, "Sahneye geri döneceğiz."


BTS'in yedi üyesi Rolling Stone ile Ağustos'ta görüştü.

Grammy ödüllerine ilk kez gitmek nasıl bir şeydi? En sevdiğiniz hatıranız nedir?

RM: Dünyanın her yerinde müzik sektörünün en önemli gecesi bu, o sebeple büyük şeref duyduk. Böylesine büyük sanatçılarla birlikte olduğumuz için biraz gergin ancak çok heyecanlıydık. Geri dönmek istiyoruz. Tüm üyelerimiz H.E.R.'ün büyük hayranı — Ödülü idolümüze verebilmemiz hayli şaşırtıcı ancak inanılmaz bir şeydi. "Tebrikler H.E.R.!" dediğim an benim için en güzel andı.


Jungkook, hayranlarınız özellikle Dolly Parton'a gösterdiğin tepkiye bayıldı. Gerçekten ağlamış mıydın?

Jungkook: Evet, inanılmaz bir gündü. Hayranlarımız tepkimi beğendiği için çok teşekkür ederim.


RM, “Old Town Road” remix'in nasıl ortaya çıktı?

RM: Birkaç röportajda "En sevdiğiniz şarkı hangisi?" diye sorduklarında hep "Old Town Road" demiştim. Sanırım Lil Nas X röportajları görmüş ve belki de bu yüzden bir ortaklık teklif etti. Şirkete bir telefon geldi; ben de bu fırsat için çok mutlu oldum tabii. Kesinlikle bir rekora imza attı. 18 hafta(lık zirve sahipliği) için kendisini tebrik ederim. Belki birlikte yaptığımız "Seoul Town Road"un da biraz katkısı olmuştur. O sebeple kendisine çok müteşekkirim ve onun adına çok seviniyorum. Benim için bir şerefti.


Grammy'de bir ödül sunan ilk K-pop grubu oldunuz. Love Yourself: Tear ile de En İyi Albüm Ambalajı adaylığı aldınız. 2020 Grammy'lerinde ne gibi ilkler olmasını umuyorsunuz?

RM: Bu yıl gerçekten de birçok ilkimiz oldu. Beatles'tan beri bir yıldan daha az sürede üç #1 albümü olan ilk grup olduk; ilk kez müzik konuğu olarak SNL'de sahne aldık. Belki ilk 2020 Grammy performansımız olur çünkü, yani, hayal edebiliriz sonuçta. ... Düşününce bile çok heyecanlanıyorum. Kendimiz olmaya, müziğimiz ve performansımıza çok çalışmaya devam edeceğiz sadece.


Şu an size ilham olan sanatçılar kimler?

RM: Peki, birer birer cevap verelim …

Jin:Halsey.

Jungkook:Billie Eilish.

Jimin:Labrinth ve Gavin James.

Suga:Lil Uzi Vert.

J-hope:Ben Chance the Rapper'ı beğeniyorum.

V:Conan Gray.

RM:Nas ve Lil Nas X.


Hem Nas hem de Lil Nas?

RM: Evet.


Jin, Halsey'den bahsetti. “Boy With Luv”da kendisiyle çalışmak nasıldı?

RM: Chainsmokers'la yaptığı "Closer"dan beri Halsey'nin büyük hayranıydık. İlk kez bir klipte resmi koreografisi olmuş. Ancak çok çaba sarf etti ve kendisine bunun için müteşekkiriz. Ek olarak Time'da yer alan "En Nüfuzlu 100 Kişi" girdimizin girişini o yazdı. Arkadaşımızın sözleri bizi o kadar duygulandırdı, bize o kadar dokundu ki... Seni seviyorum Halsey.


Bazı üyelerin zorunlu askerlik görevini tamamlaması gerekirse turne için ne gibi planlarınız var?

Jin: Askerlik görevi konusunda taşa kazınmış bir şey yok tabii ki. Ancak en önemli şey şu ki bu bizim görevimiz ve çağrıldığımız zaman elimizden gelen her şekilde görevimizi yapmaya gideceğiz. O zamana dek de tüm gayretimizle ve mümkün olduğu kadar sıklıkla sahne alıyoruz.


Bu sırada yeni müzik üzerine çalışıyor musunuz? Hayranlarınız bir sonraki albümünüzden neler bekleyebilir?

RM: Evet, çalışıyoruz. Bir sonraki albümümüz üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Ancak bir yandan da hala turnedeyiz ve tüm dünyadaki hayranlarımızla elimizden geldiğince buluşmaya çalışıyoruz. Çok güzel şeyler oluyor.


2019 Grammy töreninde hayalinizdeki ortaklıklar arasında H.E.R., Travis Scott ve Lady Gaga'dan bahsetmiştiniz. Bu listeye eklemek istediğiniz isimler var mı?

J-Hope: Drake.

RM:Yani, evet. Ortaklıkta bulunmak istediğimiz milyonlarca hayal sanatçı bulunuyor. Lil Nas X bunlardan biriydi ve gerçekleştirmiş olduk. J-Hope az önce Drake'ten bahsetti. Drake benim açımdan gerçekten de gelinebilecek son nokta olur. Grammy'de kendisiyle tanışmıştık. Yani... Evet. Drake, vaktin olursa lütfen şirketimizi arar mısın?


Geçen yıl Grammy'de smokin giymiştiniz. Bu tarzınızı nasıl sollayacaksınız?

Suga: Yani, yeni bir tarz ile sizleri büyüleyebilmek için önce Grammy'lere gitmemiz gerekiyor.

J-Hope: Gidebilirsek de şahane bir şeyler giymek isteriz.


Geçen Ekim'de verdiğiniz ilk Amerikan stadyum konserinizden neler hatırlıyorsunuz?

Suga: Citi Field'da sahne alalı sadece bir yıl oldu. Konserden bayağı bir görüntü de yeni filmde var aslında[Bring the Soul]. Filmi izlediğimizde tekrar bir hatırladık — sadece bir yıl önceydi ama çok uzun zaman önceymiş gibi geliyor. Havayı, performansı, yaptıklarımızı hatırlıyoruz ve sanıyorum bu da bize stadyumlarda konser vermeye ve yaptıklarımıza devam etmek istediğimizi hatırlattı.

RM: Aslında Citi Field'da birlikte sahne aldığımız bir kareden büyük bir fotoğraf yaptırdık. Bastırıp çerçevelettik. Şu anda da şirket binamızın önünde asılı. Baş fotoğrafımız o.


Turnenizin stadyum uzantısında Suudi Arabistan'da sahne alma planlarınızdan bahseder misiniz? Oraya da bir durak ekleme kararını nasıl verdiniz?

Jin: İlk kez Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Orta Doğu'daki hayranlarımızla buluşmak üzereyiz. BTS de her zaman dünyanın her yerindeki hayranları ile buluşmaya hazır. Suudi Arabistan konseri de bunun bir parçası. Gidip sahneleyebileceğimiz en iyi performansı sunmaya çalışacağız.


Son zamanlarda en beğendiğiniz ortaklıklar hangileri oldu?

RM: Albümümüz Persona'da, “Make It Right”ı Ed Sheeran yaptı. Kendisi aynı zamanda idollerimizden biri. Şirketimizi arayarak bize bir şarkı hediye etmek istediğini söylemişti. Harika da bir şarkıydı. (Mobil) oyunumuz BTS World 'ün soundtrack'inde de Juice WRLD, Zara Larsson, Mura Masa ve Charli XCX ile ortaklıkta bulunduk. Farklı ülkelerden bu sanatçılarla çalışmak çok keyifliydi.


BTS World'ü biraz daha açar mısınız? Oyundaki amaç nedir?

Jungkook: Oyunda menajerimiz olup bizleri süperstar yapmaya çalışıyorsunuz.

Jin: Ayrıca daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış, rol yaptığımız görüntüler de mevcut. Özellikle RM'in oyunculuğu çok kayda değerdi.

Jimin: Oyunda biz de varız. O yüzden kendim oynamaktan biraz çekindim açıkçası. Kendi oyunum, bir de içinde ben varken oynamak beni biraz fazla utandırıyor.


Sırrı nedir ama? Oyuncular sizi nasıl yıldız mertebesine çıkaracak?

RM: Sürekli oynamanız gerekiyor. "Work hard, play hard".

Suga:Bize karşı gerçekten sevgi besliyorsanız, oyunu oynarken size başarıyı getirecek şey bu olacaktır.


Kaynak: Andrea Marks @ Rolling Stone, 4 Ekim 2019 tarihli makale

744 views

Recent Posts

See All

Mor Balina