SIKÇA SORULAN SORULAR

"Bir sorum olacağıdı..."

CYPHER ile SORU-CEVAP

Efendim selamlar,

İlk olarak çoğu iyi niyetli olmasına rağmen artık aşırı hassasiyet geliştirdiğimiz ve sorulmamasını rica ettiğimiz sorulara şuradan ulaşabilirsiniz. Aldığımız bütün sorulara mümkün mertebe cevap vermeye çalışsak da arada gözden kaçtığı olmuştur / olabilir. Garanti olması açısından sorularınızı ask.fm üzerinden sormanızı rica ederiz. Burada sorduğunuz sorularınızın cevaplarını ise yan charımız CypheRkive üzerinden paylaşıyoruz. 

Aşağıda bugüne kadar sürekli aldığımız sorulardan bir seçki bulunuyor. Hem size hem bize zaman kazandırması açısından sorunuzu sormadan önce bir göz gezdirmenizi rica ederiz. İçinizde yanıp tutuşan sorunun cevabını hala bulamıyorsanız Twitter yerine ask.fm kullanmanızı tercih ederiz.

 

P.S: Google'a "Cypher subs wix", "Cypher subs ok" yazma önerisinden ziyade sizleri ana ana merkezde desteğe bekleriz. Teşekkür ederiz!

İÇERİK SORGUSU

1. _______ ne zaman gelecek? Lütfen gelsin. Ne zaman atabilirsin(iz)? 

- Kısa cevap: Sormayınız üstadım.

 

-Uzun cevap:

Merhabalar. Bu bir bant kaydıdır.

Cypher, gönüllülük esasına dayanarak video altyazılayan bir grup yurdum insanından oluşmaktadır. Para karşılığı hizmet veren bir kuruluş olmadığımız için bu sorunun fabrika ayarı cevabı "hayat meşgalemizden arta kalan müsait zamanda"dır. Bu soruyu ne kadar nazik sorarsanız sorun, bizler için devasa asap bozulması kaynağıdır. Her daim bilgisayar başında ve fiber internet sahibi olunmasını beklemek pek gerçekçi bir beklenti teşkil etmemektedir. İlk kez soruyor olabilirsiniz, hiç sormamış da olabilirsiniz ancak işimizin bu olmadığını ve iki senedir farklı kanallardan bu soruya yüzlerce kez maruz kaldığımızı, bu sebeple herhangi bir videonun altında nezakete bakılmaksızın bu tarz yorumlara denk geldiğimizde sildiğimizi bilmenizi ister, anlayışınızı rica ederiz.

2. Problematic Men çevirisi yapacak mısınız?

- Problematic Men'de Namjoon'un bulunduğu bölümlerin tamamını hiçbir Korece-İngilizce altyazı takımı tam haliyle projelendirmemiştir. Çevrilen bölümlerde de eksiklikler mevcut. Bu sebeple hayır.

3. Run BTS! Behind videoları yapıyordunuz, ne oldu o?

- Karantina günleri sağolsun kulislerimizde hummalı bir çalışma dönüyor. Büyük projelerimizi bitirince tamamını altyazılamaya and içtik artık. Ne zaman geleceğinin cevabı için 1. soruya göz atmanızı rica ederiz.

4. _______'i çevirir misiniz? Bir el atıverseniz?

- İstek kabul edememekle birlikte BTS'in tüm resmi külliyatını (DVD, ücretli online yayın, ücretli belgesel, The Notes/kitap...) hali hazırda altyazılıyoruz ve çevirisini üstleniyoruz. Tanıtım aktiviteleri esnasında yayınlanan videolarda ise seçici davranıyoruz. Müsait vakitlerimizde de Bangtan Bomb/Episode videoları altyazıladığımız oluyor. Aklınızdan geçen video yukarıdaki tanımlara uyuyorsa eninde sonunda Türkçe altyazılı versiyonunu izleyebileceğinize emin olabilirsiniz.

5. Neden bir içeriği bitirmeden diğerine başlıyorsunuz? Bekleyemiyor musunuz?

- Ya sorumlu adminleriniz müsait olmuyor ya da uzun içeriklerin başından kalkmayınca ödev gibi geldiğinden içimiz sıkılıyor. Biz de tebdil-i videoda ferahlık arıyoruz.

BONUS 1: Çok iyisin, böyle devam!

- Teşekkür ederiz ancak muhatabınız bir ekip :)

BONUS 2: Sizden hızlısı mezarda be.

- Üstadım, ne olursunuz şu mezarlı deyimi artık kullanmayınız. İçinizden yorum yapmak geliyorsa bir teşekkür yeterlidir.

NAVİGASYON & TAMİR KUTUSU

1. _______ 'nın linkini bulamadım. Atar mısınız?

- Şu an bulunduğunuz websitesi Cypher'ın stüdyosu. Bugüne kadar ürettiğimiz tüm içeriğin linkleri bu arşivde bulunuyor. Aradığınız içeriği bulamıyorsanız hiç projelendirmemişizdir. Daha önce gördüğünüze emin olduğunuz / kırık linki bulunan içerikler için ise çekinmeden ask.fm üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

2. _______ videosunda ses problemi yaşıyorum.

- Oynatıcınızı VLC Media Player ile değiştiriniz. Problem şak diye çözülecektir. 

3. OK videolarınızın tamamını göremiyorum.

- Nedendir bilinmez hesabınız olmadığında OK hem video erişimini kısıtlıyor, hem de çözünürlük düşürüyor. Tüm videolara erişim için platform üzerinden kendinize uydurma bir hesap açmanızı tavsiye ederiz. Hesap açtıktan sonra OK sayfamızdan "Videos" sekmesine tıklayarak bütün kanallara ulaşabilirsiniz.

4. OK bende engelli. Videoları nasıl izleyebilirim?

- Bu çözüm önerisi yalnızca masaüstü ve Google Chrome tarayıcı için geçerlidir. Kendimiz kullanıyoruz, gayet güzel çalışıyor. Bilgisayarınızda herhangi bir erişim uygulaması (VPN vs...) varsa öncelikle devre dışı bırakın. Chrome tarayıcınıza şu eklentiyi (yada alternatif olarak şu eklentiyi) yüklediğinizde erişim sorununuz çözülecektir. Mobil cihazlarınızda ise linkleri OK uygulaması ile açarak izleyebilirsiniz.

Uygulama linkleri: Google Play Store (Android) | Apple Store (iOS)

5. TV sekmesi çalışmıyor.

- Kullandığımız server ara ara bakıma girdiği için yapabileceğimiz bir şey malesef olmuyor. Bir süre bekleyerek o sırada alternatif linkleri kullanmanızı rica ederiz.

6. _______ videosunun alternatif linklerini yükleyebilir misiniz?

- Müsait olduğumuzda seve seve. Alternatif linkler gelene kadar 4. maddeye bir göz atmanızı rica ederiz.

PAYLAŞIM

1. İçeriğinizden ekran görüntüsü paylaşabilir miyim / kesitler alarak thread yapabilir miyim?

- Yalnızca Twitter üzerinden olmak üzere paylaştığınız kesitin yanına @CypherSub iliştirmek kaydıyla paylaşabilirsiniz. Twitter üzerinden paylaştığımız videoları tweetlerinize gömmemenizi ve içeriklerimizden kesitleri başka platformlarda paylaşmamanızı önemle rica ederiz.

Bize ulaşabileceğiniz tüm platformlar

Twitter

Twitter Yedek

YouTube

OK

Ask.fm